Герб України
ІГТМ НАН УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ГЕОТЕХНІЧНОЇ МЕХАНІКИ
імені М.С. ПОЛЯКОВА
Русская версияРусский Українська версіяУкраїнська
Анемометр АПР-2

Модифікації анемометра АПР-2

Перша модифікація анемометра переносного рудникового АПР-2 розроблена Інститутом геотехнічної механіки НАН України протягом 1991 - 1993 р.р. за замовленням ВУ ВГРЧ Мінвуглепрому СРСР як шахтне засіб вимірювань швидкості повітря нового покоління, призначений для заміни застарілого комплекту анемометрів АСО-3 і МС-13 - громіздких, ненадійних і незручних в обігу.

Промислові випробування дослідних зразків анемометра АПР-2 проведені на шахті "Павлоградська" ПО Павлоградвугілля (Україна). У період з 1994 по 1997 р.р. дослідна партія в кількості 200 штук пройшла експлуатацію на шахтах України, 238 штук на 12 шахтах ВАТ "Воркутауголь" і в підрозділах ВГСЧ Росії. За результатами цих випробувань, проведених спільно з російською науково-виробничою фірмою "Екотехінвест" (www.ecotech-invest.ru), співробітники ІГТМ НАН України виконали доведення приладу. Анемометр зазнав схемотехничних і конструктивних змін, які суттєво підвищили його надійність і функціональність. Електронний блок приладу, який працював на малонадійних дискретних елементах радянського виробництва, був виготовлений на базі високонадійної сучасної мікропроцесорної техніки. Суттєво доопрацьовано первинний тахометричний перетворювач анемометра. При цьому були збережені зовнішній вигляд і вдала ергономіка приладу.

Анемометр АПР-2 став приладом нового технічного рівня, який за своїми технічними, метрологічними і експлуатаційними характеристиками перевершив кращі світові зразки.

Після проведення Державних приймальних випробувань в Україні та Росії і включення приладу в Державні реєстри України, Росії, Білорусі та Казахстану почалося освоєння серійного виробництва в Україні та Росії. У 1997 році співробітникам двох колективів, ІГТМ НАН України та ТОВ НВФ "Екотехінвест", за поданням ВАТ "Воркутауголь" було надано міжнародну премію імені академіка А. А. Скочинського за "Розробку та освоєння серійного виробництва анемометра переносного рудникового АПР-2". Анемометр АПР-2 загальновизнано став основним засобом вимірювань швидкості руху повітря на всій території СНД.

Змушені звернути увагу наших Споживачів на численні підробки, які з'явилися на ринку останнім часом. Так, керівниками фірм ТОВ "Підприємство Алеко"(Запоріжжя, Україна) і ТОВ "Екотех" (Москва, Росія) робляться неспроможні заяви про право випуску ними анемометра АПР-2 та про початок серійного виробництва, так званих, новітніх модернізацій його - АПР-2А і АПР-2М. Інформуємо наших Споживачів про те, що ні ІГТМ НАН України, ні ТОВ НВФ "Екотехінвест" ні до кого і ніколи не зверталися з проханням про доопрацювання або модернізацію АПР-2. Ні "Підприємство Алеко", ні "Екотех" не мали і не мають жодних прав на випуск анемометра АПР-2! Так звані їх "новітні модернізації" по суті є грубими підробками сучасного анемометра АПР-2, які в умовах недобросовісної конкуренції тільки вводять в оману служби збуту і Споживачів. Вони змогли скопіювати тільки зовнішній вигляд, назву та масогабаритні показники, але основні експлуатаційні характеристики у підробок виявилися на рівні кустарного зразка. Так, постраждалі Споживачі інформують нас про те, що, незважаючи на присвоєний серійний статус приладу, за фактом ці підробки в шахті не працездатні, тому що швидко виходять з ладу, вибухонебезпечні і не забезпечують достовірність результатів вимірювань протягом міжповірочного інтервалу (відгуки споживачів про підробки типу АПР-2М).

У нових модифікаціях

 • При позамежних вимірюваннях швидкості, близьких до початку діапазону вимірювань, анемометром АПР-2 коректно видаються значення швидкості повітряного потоку, що відображають фактичний рух потоку, а не деякі стельові фіксовані значення типу нуль, або 0,15 чи 0,18 м/с в підробках (наприклад, у анемометрів АПР-2А або АПР-2М), які не відповідають дійсності. Це абсолютно неприпустимо при вимірюваннях повітря в стоячих зонах, схильних до загазування.
 • Підвищена гранична допустима швидкість повітряного потоку, що впливає на анемометр АПР-2, яка становить 50 м/с. При цьому характеристики оригінального приладу збережуться і відповідають ТУ, а не просто декларуються як в підробках.
 • Додано обчислення середньозваженого значення середньої швидкості руху повітря, яка є більш точною величиною середньої швидкості потоку. В оригінальному анемометрі обчислення виконуються коректно з урахуванням тривалості кожного виміру, а не просто поділом результату на число, як це робиться в підробках анемометра АПР-2.
 • Розроблене унікальне програмне забезпечення спільно з низкою оригінальних схемотехнічних рішень дозволяє досягти величини електроспоживання анемометра АПР-2 не більше 3 мА, чим забезпечується безперервна протягом 850 годин робота приладу від вибухобезпечних чотирьох, дозволених МакНДІ, сольових елементів живлення типу А316 зі струмом короткого замикання не більше Iкз = 10 А і напругою холостого ходу не більше Uхх = 6 В. Нам не відомі зарубіжні та вітчизняні вибухобезпечні анемометри подібного типу,що мають настільки низьке енергоспоживання. Так, наприклад, недавно з'явилася підробка нашого анемометра АПР-2, вироблена так званої фірмою "Підприємство Алеко", м Запоріжжя, під назвою АПР-2А, споживчий струм живлення якого більше 70 мА, тобто час безперервної роботи від зазначеного вибухобезпечного комплекту батарей становить менше 23 годин (три робочі зміни). Ця обставина змушує Споживачів встановлювати в їхні прилади більш потужні елементи типу "Duracell" (або акумулятори), не дозволені МакНДІ, тому що в цьому випадку прилади стають вибухонебезпечними. Так само наражає на небезпеку Споживачів підробка, що випускається фірмою "Екотех", м Москва, під назвою "АПР-2М". Схемотехнічне рішення в АПР-2М містить прихований додатковий літієвий елемент живлення напругою 3В, чим перевищується дозволена вибухобезпечна сумарна напруга Uхх на 50%.
 • Крильчатка поміщена в надійну, жорстку металеву обечайку, що виключає можливість поломки кернів осі крильчатки при стисненні його корпусу під час експлуатації.
 • Вісь крильчатки з метою значного підвищення її ресурсу роботи виготовлена ​​з надтвердого металокерамічного сплаву, при цьому вперше була розроблена технологія формування форми і робочих поверхонь кернів, що забезпечуює тривалу роботу з кам’яними опорами.
 • Зменшено навантаження на вісь, поліпшена чутливість і динамічні властивості первинного перетворювача, для чого лопаті крильчатки піддані унікальній спеціальній обробці.
 • Покращена герметичність корпусу і штанги перетворювача, анемометри зберігають працездатність навіть після перебування під інтенсивним душем протягом більше 3-х годин, що істотно перевищує вимоги IP54.
 • Змінено конструкцію, підвищено надійність і плавність ходу висувної телескопічної штанги, відвернена можливість її прокручування, що виключає закручування і обрив внутрішнього кабелю при обертанні первинного перетворювача навколо поздовжньої осі при численних вимірюваннях анемометром.
 • Вирішено питання заміни первинного перетворювача у разі його пошкодження при експлуатації будь-яким запасним серійним екземпляром самим споживачем без обов'язкової в таких випадках післяремонтного повірки. Для цього кожному перетворювачу при випуску присвоюється власний градуювальний метрологічний код, який при його заміні вводиться в пам'ять приладу.
 • Первинний перетворювач отримав можливість обертання на штанзі навколо її осі на 360°, чим підвищено зручність вимірювань в гірничій виробці, а також запобігає можливість поломки вузла фіксації штанги.
 • Встановлено більш міцне і прозоре оглядове скло, виготовлене із сучасних матеріалів.
 • Малонадійний семисегментний індикатор радянського виробництва був замінений більш надійним, з більшою чіткістю, контрастністю і розмірами символів індикатором світового виробника фірми INTECH.
 • Кардинально переробленаелектронна схема приладу, яка вперше в практиці СНД була побудована на основі мікроконтролера. Використовуваний в анемометрі мікропроцесор провідної американської фірми INTEL і сьогодні є наймасовішим контролером, який використовується практично у всіх галузях народного господарства світу, для самих різних цілей, починаючи від побутових приладів до військової сучасної техніки.

Після введення зазначених істотних доробок і модернізацій анемометр АПР-2 був представлений на Державні приймальні випробування, які він успішно пройшов в 2000 році, а ІГТМ НАН України отримав право на його серійне виробництво та введення в обіг.

За минулий період анемометр АПР-2 став основним засобом вимірювань швидкості повітря в гірничих виробках шахт і рудників України, Росії, Білорусі, Казахстану та інших. Зауваження споживачів стосувалися в основному неможливості вимірювань приладом швидкостей повітря з 0,15 м/с, що передбачено "Правилами безпеки робіт у вугільних шахтах". Для вирішення цього питання нами розроблено, виготовлено і пройшло Державну атестацію унікальний еталонний засіб метрологічного забезпечення РЕСВП-1 для створення, дослідження та Держповірки з високою точністю особливо малих швидкостей повітряного потоку, що не має аналогів в Україні. Це дозволило після проведення Державних контрольних випробувань в 2013 році відповідно до ДСТУ 3400: 2006 пункт 4.6 е) " Державні випробування засобів вимірювальної техніки" та внесення змін до технічних умов ТУ У 10.1-05411357-001-2001 ІГТМ НАН України під товарним знаком " Анемометр АПР-2" випустити чергову модифікацію приладу (номер в Держреєстрі У1285-13 відповідно оновлений). У ньому вперше початковий діапазон вимірювань занормировано з 0,15 м/с, при цьому триразово підвищена точність в діапазоні від 0,15 до 1,2 м/с, що дуже важливо для контролю повітря в стоячих зонах. Це істотно краще, ніж у провідних приладобудівних фірм світу. Також, на прохання наших споживачів, анемометр доповнено новою функцією вимірювань кількості повітря (об'ємної витрати) в гірничих виробках способами, прийнятими відповідно до "Керівництвом з виробництва депресійних зйомок у вугільних шахтах".

У наступній модифікації анемометра АПР-2 планується додати спеціальний малогабаритний перетворювач з зовнішнім діаметром не більше 18 мм, що сьогодні актуально для вимірювань витрат газу в повітроводах і дегазаційних трубопроводах.

ІГТМ НАН України, як виробник, за власними технологіями доводить анемометр АПР-2 до нормованих вимог ТУ У 10.1-05411357-001-2001, пломбує прилад, видає паспорт з печаткою ВТК. На завершальному етапі висококваліфіковані працівники Інституту за участю держповерітелів - представників ДП ​​"Дніпростандартметрологія" беруть участь в організації та проведенні первинної Державної повірки анемометра на зразковому обладнанні, розробленому нами і встановленому на атестованій метрологічній ділянці Інституту. ІГТМ НАН України, як виробник, несе повну відповідальність за якість виконаних робіт, забезпечує трирічну гарантію за умови дотримання користувачем правил експлуатації анемометра і забезпечує його сервісне обслуговування протягом всього терміну експлуатації.

ИГТМ НАН Украины, ГПall.biz